Próba kontrolowana placebo szczepionki przeciw krztuścowi

Szczepionki składające się z inaktywowanego Bordetella pertussis indukują ochronę przeciwko krztuścowi, ale szacunki ich skuteczności wahają się od 40 do 90 procent.1 Nie ma zgody co do tego, jakie ugrupowania ochronne są w szczepionkach zawierających całe komórki lub jaki mechanizm wywołuje ochronę. Siłę działania szczepionek zawierających całe komórki ocenia się za pomocą testu ochrony myszy, który wykazuje znaczną zmienność.2,3 Miejscowe reakcje i gorączka występują często po podaniu szczepionek zawierających całe komórki, które są również związane z hipotoniczno-hiporeaktywnymi zdarzeniami, uporczywym płaczem. i drgawki.4 Te ograniczenia szczepionek pełnokomórkowych stymulują rozwój szczepionek wytwarzanych z oczyszczonymi antygenami, które powinny mieć mniej skutków ubocznych i być łatwiejsze do standaryzacji. Wszystkie szczepionki bezkomórkowe zawierają detoksyfikowaną toksynę krztuścową; niektóre zawierają także hemaglutyninę włókienkową, pertaktynę i fimbrię5 Ponieważ każdy składnik szczepionki może potencjalnie powodować działania niepożądane, oceniliśmy bezpieczeństwo i skuteczność jednoskładnikowego, farmakologicznie obojętnego toksoidu krztuśca. Toksyna krztuścowa jest białkiem o kluczowej roli w patogenezie krztuśca.26 Otwarte badania i podwójnie ślepe badanie wskazują, że toksoidy krztuśca indukują ochronę.7-9 Niniejsze badanie przeprowadzono w Szwecji, gdzie koklusz był endemiczny, ponieważ wczesne lata siedemdziesiąte, kiedy to zmiany w produkcji spowodowały, że szwedzka szczepionka na całe komórki była nieskuteczna10. Kiedy zapadalność na krztusiec wzrosła pomimo szczepień o około 90 procent, zalecana szczepionka dla niemowląt została wycofana w 1979 roku. Od tego czasu Szwecja nie miała licencjonowana szczepionka przeciw krztuścowi. W związku z tym możliwe było przeprowadzenie badania kontrolowanego placebo. Włączenie szczepionki z pełnymi komórkami uznano za niepożądane, ponieważ ponowna licencja na szczepionkę z pełnymi komórkami w Szwecji była wysoce nieprawdopodobna.
Metody
Projekt badania
Badanie było podwójnie ślepe i kontrolowane placebo. Niemowlęta losowo przypisano do szczepienia anatoksyną błoniczą i tężcową (toksoidami DT) lub do otrzymywania tych samych toksoidów DT z anatoksyną krztuśca (toksoidy DTP). Szczepionki wstrzyknięto podskórnie w przednio-boczną część uda w wieku 3, 5 i 12 miesięcy, co jest zalecane dla toksoidów DT w Szwecji.
Protokół badania został poddany przeglądowi przez instytucyjną komisję przeglądową Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka; Administracja Żywności i Leków (FDA); Agencja Produktów Medycznych, Uppsala, Szwecja; oraz Komisja ds. Etyki, Uniwersytet w Göteborgu. Wszyscy rodzice wyrazili pisemną zgodę po otrzymaniu ustnych i pisemnych informacji.
Szczepionki
Anatoksyna krztuśca inaktywowana przez nadtlenek wodoru została opracowana w National Institute of Child Health and Human Development i wyprodukowana przez Amvax (Beltsville, MD). Szczepionka wywołuje przeciwciała surowicy, które neutralizują toksynę krztuśca.8,11 Toksoidy DT zostały wyprodukowane przez Statens Seruminstitut (Kopenhaga, Dania). Jedna dawka 0,5 ml (partia toksyn DT K36, toksoidy DTP serii K36-567) składała się z 25 jednostek flokulujących toksoidu błoniczego i 7 jednostek flokulujących toksoidu tężca zaadsorbowanych na 0,5 mg wodorotlenku glinu z 0,01% timerosalu, z lub bez 40 .g toksoidu krztuśca
[hasła pokrewne: przed oddaniem krwi, choroba banga, gazometria interpretacja ]

Powiązane tematy z artykułem: choroba banga gazometria interpretacja przed oddaniem krwi