Globalne zdrowie i prawo ad 5

1. Sprawy sądowe dotyczące praw człowieka ukazujące wpływ prawa międzynarodowego na politykę w zakresie zdrowia wewnętrznego. Decyzje sądowe zwiększają dostęp do podstawowych uwarunkowań zdrowia, takich jak żywność, woda i warunki mieszkaniowe. W 2001 r. Sąd Najwyższy Indii orzekł, że programy żywieniowe są prawnymi uprawnieniami i wymaga, aby posiłki dla dzieci ze szkół podstawowych były przygotowywane na gotowanie. W późniejszych postanowieniach sąd wyznaczył harmonogram działań w sprawie subsydiowanego zboża, zdrowia matek i dzieci oraz żywności dla osób bezdomnych i ubogich w obszarach wiejskich.3 W tabeli przedstawiono krajowe sprawy sądowe ilustrujące wpływ przepisów dotyczących praw człowieka na politykę zdrowotną. Wyzwania w globalnym prawie zdrowotnym
Tabela 2. Tabela 2. Ograniczenia światowego prawa zdrowotnego. Pomimo potencjału miękkich i twardych instrumentów do ustanawiania norm i mobilizacji wielu podmiotów, globalne przepisy dotyczące zdrowia mają poważne ograniczenia (tabela 2). Po pierwsze, rządy nie chcą się ograniczać i dlatego często odrzucają międzynarodowe prawo lub godzą się tylko na słabe normy. Po drugie, kraje o wysokim dochodzie niechętnie finansują budowanie zdolności w krajach o niższych dochodach lub dostarczają WHO finansowania bez konkretnych środków. Po trzecie, mechanizmy zgodności dla takich przepisów są często słabe lub nie istnieją.
Ponieważ prawo międzynarodowe dotyczy przede wszystkim praw i obowiązków krajów, nie może łatwo rządzić podmiotami niepaństwowymi, od jednostek i grup społeczeństwa obywatelskiego po fundacje i przedsiębiorstwa prywatne. Chociaż nowsze globalne instytucje opieki zdrowotnej (np. UNAIDS, Global Fund i GAVI Alliance) obejmują przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w swoich zarządach, WHO oparła się udziałowi niepaństwowemu w strukturach rządzących32.
Harmonizacja interesów rządowych może być ponadto trudna ze względu na odmienne perspektywy33. Chociaż kraje o wysokim dochodzie często sprzyjają liberalizacji handlu, kraje o niskim i średnim dochodzie szukają większego dostępu do narkotyków i owoców postępu technologicznego. W 2001 r. Członkowie Światowej Organizacji Handlu przyjęli Deklarację z Doha w sprawie TRIPS (Porozumienie w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej) i zdrowia publicznego, które umożliwiło krajom wydawanie przymusowej licencji w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego, przyznając sobie lub trzeciemu mieć prawo do produkowania lub importowania opatentowanego leku bez zezwolenia właściciela patentu.34 Tak zwane elastyczności TRIPs zostały zaprojektowane w celu zapewnienia, że własność intelektualna nie powinna uniemożliwiać krajom zapewnienia niedrogiego dostępu do podstawowych leków w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.
Coraz częściej godzenie tych interesów odbywa się na poziomie krajowym. Na przykład w 2013 roku Sąd Najwyższy Indii orzekł, że Novartis nie ma ważnego patentu w Indiach na lukratywny lek przeciwrakowy Gleevec.35 Sąd orzekł, że prawo indyjskie przyznaje patenty tylko nowym związkom, a zmodyfikowane leki muszą usprawnić leczenie pacjenci. Decyzja może zachęcić inne wschodzące gospodarki do odrzucenia podobnych roszczeń dotyczących własności intelektualnej. Jednocześnie kraje rozwinięte dążą do ściślejszej ochrony własności intelektualnej w umowach handlowych, takich jak partnerstwo transpacyficzne, które ma na celu promowanie wymiany handlowej i inwestycji między krajami partnerskimi36.
Zaufanie do organizacji międzynarodowych, by działali bezstronnie i wykazali przywództwo, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości globalnego prawa zdrowotnego
[podobne: choroby krwi objawy, tens przeciwwskazania, fitness blogi ]

Powiązane tematy z artykułem: choroby krwi objawy fitness blogi tens przeciwwskazania