Globalne skutki palenia, rezygnacji i opodatkowania wyrobów tytoniowych cd

Długo opóźniony wynik tego wzrostu konsumpcji w pierwszej połowie wieku był widoczny dopiero w drugiej połowie wieku; tytoń spowodował około 12% wszystkich zgonów w USA w średnim wieku w 1950 r., ale około 33% takich zgonów w 1990 r.1.1 Podobny wzór zaobserwowano około 40 lat później wśród chińskich mężczyzn, którzy spożywali około 1, 4 i 10 papierosów dziennie w 1952 r. , Odpowiednio, 1972 i 1992. W 1990 r. Tytoń spowodował około 12% wszystkich zgonów wśród chińskich mężczyzn w średnim wieku, a to może spowodować około 33% w 2030.31,32 (tytoń powoduje niewiele zgonów u kobiet chińskich, ponieważ mniej niż 1% chińskich kobiet dekada od 1950 r. dym.27,31) Ponieważ mężczyźni zaczęli palić przed kobietami, efekty u mężczyzn w średnim wieku są obecnie widoczne w większości krajów o wysokim dochodzie. Całkowite ewentualne skutki trwałego palenia u kobiet można jednak ocenić bezpośrednio tylko w kilku krajach (np. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii) i tylko w obecnym (XXI) wieku. Współczynnik umieralności z powodu raka płuc wśród kobiet amerykańskich, które obecnie palą do (stałej) śmiertelności wśród kobiet, które nigdy nie paliły, znacznie wzrósł w ciągu ostatniego półwiecza: w latach 60-tych był tylko 3, ale w latach 80-tych wynosił 13 lat. i 26 (podobnie jak u mężczyzn) w latach 2000. 14 Przyczyną skoku z stosunku 3 do 26 jest to, że w latach 2000-tych wiele amerykańskich kobiet w wieku 60 lat palących paliło od wczesnej dorosłości. mając na uwadze, że w latach 60. ubiegłego wieku niewiele kobiet w wieku 60 lat, które były palaczami, zrobiło to.
Mimo że śmiertelność z powodu raka płuc wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych była wciąż niska w latach 60. XX wieku, kobiety, które miały wtedy 20 lat i nadal paliły bez rzucenia palenia, spotkały się z poważnymi zagrożeniami 40 lat później. 13,14 Podobnie wśród mężczyzn w młodszym i średnim wieku. kraje, w których dochodzi do wielu dymów, ale śmiertelność w wieku średnim z powodu palenia nie jest jeszcze znaczna, a całe dziesięciolecie oczekiwanej długości życia zostanie ostatecznie utracone przez młodych dorosłych, którzy nadal palą. Tytoń stanowi już od 12 do 25% zgonów wśród mężczyzn w krajach o niskim i średnim dochodzie, takich jak Chiny, 31,32 Indie, 16-18 Bangladesz, 33 i Afryka Południowa34; biorąc pod uwagę aktualne wzorce palenia, proporcje te prawdopodobnie wzrosną. Na całym świecie około pół miliarda dzieci i dorosłych w wieku poniżej 35 lat pali już papierosy lub zrobi to, jeśli obecne wskaźniki wykorzystania utrzymają się, a przy obecnych wzorcach zaprzestania palenia stosunkowo niewiele osób rzuci palenie27. We wszystkich krajach młodzi ludzie, którzy palą twarz około dekady życia straconego, jeśli będą kontynuowali, a zatem będą mieli wiele do zyskania przez zatrzymanie się.
Szybkie korzyści z zatrzymania
Rysunek 2. Rycina 2. Korzyści z rzucenia palenia w wieku około 30, 40 lub 50 lat w badaniu Million Women Study w Wielkiej Brytanii. Pokazano względne ryzyko śmiertelności u byłych palaczy dostosowane do wielu odmian w zależności od wieku, w którym się zatrzymali, i od aktualnych palaczy. (Osoby, które nigdy nie paliły, miały względne ryzyko 1,0.) Obaj byli palacze i obecni palacze zaczęli palić średnio w wieku 19 lat, a liczba wypalanych papierosów dziennie była podobna w obu grupach
[patrz też: psycholog dziecięcy Warszawa, wieszaki na medale, gdynia psycholog ]

Powiązane tematy z artykułem: gdynia psycholog psycholog dziecięcy Warszawa wieszaki na medale