Cukrzyca u dzieci i młodzieży

Dzieciństwo i cukrzyca nastolatków będą mile widzianym dodatkiem do domowych i biurowych bibliotek pediatrycznych specjalistów i specjalistów. Kompleksowo omawia praktyczne aspekty cukrzycy w okresie dzieciństwa i dorastania, dostarcza badań naukowych z ostatnich badań i sugeruje przyszłe kierunki badań w tej dziedzinie. Redaktor zgromadził wiedzę i zróżnicowaną grupę autorów w tej dobrze napisanej książce. Od części 1, która obejmuje podstawową homeostazę paliw od życia płodowego poprzez okres dojrzewania, do części 6, która dokonuje przeglądu przyszłych kierunków leczenia cukrzycy insulinozależnej (IDDM), eksperci z wielu dziedzin dokładnie sprawdzają cechy kliniczne i leczenie, aspekty psychospołeczne, i badania nad cukrzycą wieku dziecięcego. Prawidłowy wzrost i rozwój oraz zmiany hormonalne w okresie dojrzewania z towarzyszącą mu insulinoopornością zyskują wymowny zasięg. Istnieją wspaniałe dyskusje na temat psychospołecznych aspektów życia i opieki nad dzieckiem z cukrzycą.
Istnieje pewna nadwyżka powitalna z 46 rozdziałami, które zapewniają ramy dla przedstawienia różnych strategii leczenia. Weterynaryjny diabetolog dziecięcy z zadowoleniem przyjmie różnorodność podejść, ale niedoświadczony lekarz może uznać je za mylące. Na przykład rozdział 17 omawia łatwość, z jaką można podawać insulinę dziecku. Jednak ten sam rozdział i wiele innych rozdziałów ostrzega, że zarządzanie cukrzycą nie jest obowiązkiem dziecka, ale należy do rodziców. Właściwie pochwalam autorów za podkreślanie stresów i napięć w rodzinach oraz częstego fizycznego i emocjonalnego dyskomfortu u dzieci i nastolatków z cukrzycą. Ogólnie rzecz biorąc, książka jest zgodna z potrzebą rodzicielskiego i rodzinnego zaangażowania w program leczenia cukrzycy.
Ze względu na nieuniknione opóźnienia w publikowaniu dużego podręcznika, takiego jak Childhood and Adolescent Diabetes, najnowsze odnośniki pochodzą z roku 1993. Wyniki badania Diabetes Control and Complications Trial pojawiają się jako dodatki w niektórych sekcjach (rozdziały 16 i 39). To niezwykłe badanie obejmowało odkrycie 30-60% redukcji występowania retinopatii, nefropatii i neuropatii, ale trzykrotnie zwiększone ryzyko hipoglikemii. Jednak czytelnik jest informowany, że wyniki nie mają zastosowania do wszystkich dzieci z IDDM, szczególnie, że zapobieganie ciężkiej hipoglikemii jest najważniejsze u dzieci poniżej siedmiu lat. Książka zawiera nowe informacje na temat epidemiologii molekularnej i genetyki IDDM (rozdziały 10 i 11), ale data publikacji wyklucza dyskusję na temat nowych wytycznych żywieniowych, które umożliwiają włączenie sacharozy do planów posiłków poprzez zliczanie węglowodanów.
Większość autorów pochodzi z Wielkiej Brytanii, z rozrzuconymi rozdziałami napisanymi przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Australii i Skandynawii. Podejście do opieki nad dziećmi z cukrzycą jest podobne w całym świecie przemysłowym, ale mile widziane byłyby rozdziały dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej i ubezpieczenia zdrowotnego w Stanach Zjednoczonych. Byłoby pomocne włączenie zarówno jednostek konwencjonalnych, jak i jednostek Syst.me International (SI); zostało to zrobione tylko w rozdziale 15.
Niezwykła czytelność i przejrzystość sprawiają, że ta książka jest miejscem dla każdego profesjonalisty zainteresowanego cukrzycą wieku dziecięcego Można go odczytać ze względu na jego wartość edukacyjną i szkoleniową lub może służyć jako punkt odniesienia dla specjalnych tematów. Endokrynolodzy, którzy opiekują się młodymi dorosłymi, nastolatkami lub dziećmi z IDDM uznają ten podręcznik za praktyczne odniesienie.
Lori MB Laffel, MD, MPH
Joslin Diabetes Center, Boston, MA 02215

[hasła pokrewne: diflukan, implanty antykoncepcyjne cena, fluoroza leczenie ]

Powiązane tematy z artykułem: diflukan fluoroza leczenie implanty antykoncepcyjne cena